צווארון

לבן

עבירות צווארון לבן


תוכן עניינים

 1. המאמץ להילחם בעבירות הצווארון הלבן
 2. רשויות האכיפה והחקירה בעבירות צווארון לבן
 3. פסיקת בית המשפט בעבירות צווארון לבן
 4. עורך דין צווארון לבן מומחה

 

סקירת הפסיקה מהעת האחרונה מעלה כי חלה מגמת החמרה בכל הקשור בגזירת העונש ובאכיפת העבירות הכלכליות – אין המדובר בעבירה ספציפית אלא במקבץ עבירות המאוגדות תחת הכותרת "עבירות צווארון לבן.

המדובר בעבירות שביצוען דורש תחכום וידע רב יותר מאשר עבירות פליליות רגילות הקבועות בחוק העונשין לדוגמה (כגון: עבירות אלימות, רכוש, סמים ועוד).

לעבירות צווארון לבן מגוון מאפיינים הנלווים לעבירות, מאפיינים אשר יובאו במאמר קצר זה מאת עורך דין אלעד רן, המתמחה בייצוג לקוחות נורמטיביים, בעבירות צווארון לבן, הלבנת הון ופשיעה כלכלית:

כך נכתב בדברי הצעת חוק איסור הלבנת הון (תיקון מס' 19), התשע"ז-2016 (להלן: "הצעת החוק"):

"נושא המאבק בהלבנת הון במדינת ישראל התפתח בשנים האחרונות באופן משמעותי מאז חקיקתו של חוק איסור הלבנת הון, התש"ס-2000… והקמת הרשות לאיסור הלבנת הון… הפועלת מכוחו, נצברו ניסיון וידע רבים, ושוכללו ועודכנו הכלים למאבק בתופעה זו. המאבק בהלבנת הון משלב בין כלים משפטיים שונים, פליליים ומנהליים, ושותפים לו גורמים רבים, הן במערכת הממשלתית והן במגזר הפרטי."

המאמץ להילחם בעבירות הצווארון הלבן

הנה כי כן ניכר, כי רשויות המדינה נענות במלוא כוחן לצורך המדיני, למגר פשיעה כלכלית במדינת ישראל.

לרוב מדובר בפרשיות המשלבות עבירות פליליות, עבירות כלכליות, הלבנת הון ועבירות מס – רשויות המדינה השונות – רשות המיסים, משטרת ישראל, הפרקליטות הפלילית, הפרקליטות האזרחית, יחידת החילוט, להב 433, יאח"ה וגופים נוספים – מבצעות שיתופי פעולה ואף פועלות במבצעים יזומים על מנת לחקור פרשיות כלכליות סבוכות ומורכבות שמבציעהן פועלים בתחכום.

רשויות האכיפה והחקירה בעבירות צווארון לבן

נוכח העובדה שבתחום זה מדובר לרוב בתיקים מורכבים, חוקרי היחידות החוקרות הם לרוב עורכי דין, רואי חשבון, חוקרים בעלי השכלה כלכלית, והתיקים זוכים לא פעם לסיקור תקשורתי, יש לקבל ייעוץ משפטי מקצועי החל משלב החקירה הראשונית מעורך דין פלילי המתמחה בעבירות צווארון לבן.

יחידות שונות במשטרת ישראל כמו יאח"ה [היחידה הארצית לחקירות הונאה], לה"ב 433, הוקמו במיוחד על מנת לחקור עבירות בתחום.

חוקרי יחידות אלו, עוברים הכשרות והדרכות תקופתיות בכדי לקבל את כל הכלים הנדרשים והידע הרלוונטי על מנת להתמודד עם החוק וליישומו על כל מקרה ומקרה, תוך נסיון לפצח עבירות כלכליות מורכבות בתרגילי חקירה ובאמצעים מתוחכמים, עוד בשלב החקירה – לכן, יש לקבל ייעוץ מקיף ונקודתי מעורך דין פלילי טרם ההגעה לחקירה במשטרה; זהו שלב מכריע עליו יסתמכו רשויות התביעה לאחר מכן, כשיעמדו בפני ההחלטה אם להגיש כתב אישום או לאו.

חומר החקירה מועבר לרוב ליחידות הכלכליות בפרקליטות שהוכשרו לטפל בתיקים רחבי היקף, בעלי סיקור תקשורתי, שהטיפול בהם יכול לקחת מספר שנים.

גופי התביעה אינם נסוגים עד שמקבלים את כל חומר החקירה הדרוש לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום – כך שגם בשלב זה, יכול שיתבצעו השלמות חקירה אליהן יש להגיע מוכנים.

נוכח היקפן של העבירות בתחום הכלכלי, יכול שייעברו יחידות החקירה לפעילות גם מעבר לים, כך שהייצוג שניתן לכם על ידי עורך הדין צריך להיות כולל ומקיף גם לעניין זה; כך מתייחסת הצעת החוק לעניין:

"…בעקבות פעילותה הרבה של מדינת ישראל בנושא, התקבלה ישראל, ביוני 2016, כמשקיפה בארגון ה-FATF (Financial Action Task Force) – ארגון בין-לאומי למאבק בהלבנת הון ובמימון טרור…, הקובע את הסטנדרטים הבין-לאומיים בתחום איסור הלבנת הון ואיסור מימון טרור… הצטרפותה של ישראל לארגון האמור כחברה תתרום לשיפור שיתוף הפעולה שלה עם מדינות אחרות במישור המודיעיני ובמישור העזרה המשפטית…"

עבירות צווארון לבן

פסיקת בית המשפט בעבירות צווארון לבן

בתי המשפט רואים בחומרה רבה עבירות מסוג זה, שכן מייחסות למבצעים אותן תחכום ותַּאֲווֹת בֶּצַע לכן, בעבירות אלו, עומדות הרשויות על רגליהן האחוריות על מנת לפעול למיגור ואכיפה; כך, מתייחס בית המשפט העליון בע"פ 4045/18 יובל פלג נ' מדינת ישראל, לעבירות אלו:

"מזה שנים נוהגת מגמת החמרה בענישת עבירות 'צווארון לבן', וטעמים רבים לגישה זו: עבירות ה'צווארון הלבן' פוגעות בלבו של שוק ההון ובמוסכמות היסוד שעליהן הוא מושתת. פגיעתן הרעה נותנת אותותיה במספר מישורים – בין היתר, דרך פגיעה ישירה במשקיעים, פגיעה בחסכונות הציבור המושקעים בשוק, וערעור האמון בשוק בכללותו. עבירות אלו מזמינות תחכום, ועל-פי רוב הן קשות לגילוי. לא אחת פגיעתן קשה מזו של עבירות הרכוש ה'מסורתיות', שכן להבדיל מהן, נזקי העבריינות הכלכלית אינם מסתכמים בהכרח ב'משחק סכום אפס'. המניע לעבירות אלו מוסיף אף הוא טעם לפגם ולפסול מוסרי. ככלל, יסודו איננו בדוחק או במצוקה, אלא הוא טמון בתאוות בצע, ובנכונות לנצל את מעמדו העדיף ממילא של העבריין כדי 'לחלוב' מן המערכת, על חשבון ציבור המשקיעים הרחב…"

למעלה מכך , בכדי לשכלל אכיפת הפשיעה האזרחית, הפלילית והמנהלית בתחום הכלכלי, הוקמה בשנת 2010 בבית משפט המחוזי בתל-אביב יפו מחלקה כלכלית שנועדה לאכוף בצורה היעילה ביותר, בפני הרכב שופטים מקצועיים בתחום הכלכלי; מחלקה כלכלית נוספת הוקמה בשנת 2018 גם בבית משפט המחוזי בחיפה – הכל כחלק מהמאבק וניסיון מיגור הפשיעה הכלכלית במדינת ישראל.

עורך דין צווארון לבן מומחה

על מנת לשמור על זכויותיכם בצורה המיטבית בשלב החקירה ולעשות מאמץ מירבי להימנע מהגשת כתב אישום כנגדכם, יש לקבל ייעוץ וייצוג מעורכי דין פליליים המתמחים בעבירות צווארון לבן ועבירות כלכליות המכירים את רזי החוק היטב.

רק כך, ניתן להגיע מוכנים, ככל שאפשר, לשלב החקירה, לוודא שאתם מיוצגים היטב בהידברות מול רשויות המדינה טרם הגשת כתב אישום וככל שמגיעים לשלב הגשת כתב האישום – לוודא שתקבלו את הייצוג המסור והמקצועי ביותר בין כותלי בית המשפט מעורכי דין שיילחמו על זכויותיכם.

לכן, לאור מגמת ההחמרה באכיפת עבירות הצווארון הלבן, יש לוודא שעורך הדין המייצג אתכם, מדבר ב"שפה הכלכלית" הנדרשת, מכיר את ההלכות הרלוונטיות ביותר לעניינכם ומודע לכל תיקוני החקיקה המפורסמים מדי עת; לצורך תיאום פגישה ראשונה ללא עלות ניתן ליצור קשר בטלפון 03-7773333.

  close button

  עו״ד אלעד רן

  השכלה

  תואר ראשון במשפטים (.LL.B)
  לימודי ראיית חשבון (B.A), אוניברסיטת בר אילן.

  ביוגרפיה

  עורך דין אלעד רן מומחה בדיני מיסים ומשפט פלילי, בדגש על עבירות צווארון לבן ופשיעה כלכלית.

  יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, בעברו תובע בפרקליטות מחוז מרכז וכן תובע ביחידת התביעות של משטרת ישראל. עורך דין אלעד רן עבד כעורך דין בפירמת רואי החשבון קסלמן וקסלמן (PWC) – במחלקת המיסים וכן, במשרד עורכי הדין אפרתי גלילי ושות׳.

  במהלך עבודתו למד לימודי ראיית חשבון באוניברסיטת בר אילן והינו בעל ידע וניסיון משפטי וחשבונאי כאחד.

  במהלך שנות עבודתו כעורך דין צבר ניסיון משפטי רב ומייצג, ביסודיות ובדיסקרטיות אנשי עסקים, אנשי ציבור, שרים, ראשי ערים, חברי כנסת, עובדי מדינה ועורכי דין בפני בתי המשפט ובפני טריבונאלים מנהליים ומשמעתיים. בכולם, תוך הקפדה על ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר ותוך מלחמה עיקשת על זכויות לקוחותיו. במהלך שנותיו, ייצג עו״ד אלעד רן בתיקים אשר זכו לסיקור תקשורתי נרחב, ביניהם תיק ״4000״ וכן תיקי דגל נוספים.

  עו״ד אלעד רן מכהן כחבר בועדות השונות בלשכת עורכי הדין:
  חבר ועדת איסור הלבנת הון בלשכת עורכי הדין בישראל.
  חבר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין בישראל.

  עורך דין אלעד רן מרצה בדיני מיסים ובתחומי המשפט הפלילי, בפורומים שונים, בפני עורכי דין, רואי חשבון ויועצי מס.

  תחומי עיסוק ראשיים

  מיסים
  עבירות צווארון לבן
  ליטיגציה פלילית
  ליטיגציה אזרחית

  פרטי קשר