השגה במס

הכנסה

השגה במס הכנסה


במשרד שאול – רן ושות’ עורכי דין המתמחים במיסים, יוצאי הפרקליטות ורשות המיסים ומחלקות מיסים בפירמות עורכי דין ורואי חשבון מהגדולות בעולם.

משרדנו מייצג חשודים, נאשמים ונישומים בענייני מס אזרחיים ופליליים, ללקוחות בארץ ובעולם וכן מספק ליווי וייצוג משפטי בפני רשויות המס בישראל ובבתי המשפט בין בהליכים אזרחיים ובין בפליליים.

במאמר זה נסביר בקצרה על הליכי ההשגה והחקיקה בנושא.

מהי השגה במס הכנסה

פקודת מס הכנסה מאפשרת לנישום להגיש השגה על שומה שהוציא פקיד השומה לפי מיטב השפיטה.

כלומר, נישום אשר חולק על קביעות פקיד השומה רשאי להשיג עליהן בהשגה מנומקת, אשר תבחן על-ידי מפקח מס אחר מזה שהוציא את השומה.

נישומים רבים טועים לחשוב שניתן להסתפק בהגשת השגה תמציתית ובלתי מנומקת, רק כדי שפקיד השומה "ירשום" שהוגשה השגה על השומה.

כלומר, יש הרואים בהשגה מעין הליך טכני בלבד. וכך, נישומים רבים נעזרים ברואה החשבון או ביועץ המס הקבוע שלהם, מגישים השגה טכנית, ושולחים את המייצג הקבוע לדיונים בהשגה.

חשוב לדעת, כי בשלב ההשגה קיימת חובה להעלות את כל הנימוקים העובדתיים והמשפטיים כדי לתמוך בהשגה, ויש לצרף את כל המסמכים התומכים בעמדת הנישום.

אי העלאת כל הטענות בשלב ההשגה עלולה לגרום לנישום לנזק בלתי הפיך, שכן יתכן ובשלב הערעור בפני בית המשפט, לא יאשר בית המשפט לאשר העלאת טענות נוספות שלא הועלו בשלב ההשגה.

השגה במס הכנסה

העלאת טענות נוספות בשלב הערעור מהוות הרחבת חזית, שלא תאושר במידה והנישום היה יכול להעלות את אותן הטענות בשלב ההשגה.

זכות נוספת שעומדת לנישום בשלב ההשגה הינה קבלת כל החומר אשר שימש את מפקח המס לקביעת השומה. על-פי פסיקת בית המשפט העליון בהלכה הידועה כהלכת ד.נ.ד., נקבע הכלל לפיו:

"ככלל, לאחר הגשת השגה, ומשנתבקש גילוי החומר על-ידי המשיג, נדרש המנהל למסור את כל חומר החקירה ששימש לפסילת השומה העצמית ולעשיית השומה לפי מיטב השפיטהבשלב ההשגה, מחויב מנהל מס ערך מוסף למסור לעיון הנישום-המשיג – לפי בקשתו – את המידע ששימש לדחיית השומה העצמית ולעשיית השומה לפי מיטב השפיטה".

לכן, חשוב מאוד שהנישום יעמוד על זכותו לקבל את כל החומר אשר שימש בסיס להחלטה בשומה שהוצאה לו, וכך יוכל לכלכל את צעדיו ולהתגונן כראוי מפני טענות פקיד השומה.

לאחר קבלת כל החומרים, יש לנסח השגה מקיפה ומנומקת, המתחשבת בכל הטענות שהעלה פקיד השומה בקביעתו את השומה.

להשגה יש לצרף את כל המסמכים התומכים בטענות הנישום. מסמכים שהיו בהישג ידו של הנישום בשלב ההשגה, ולא צורפו, ייתכן שלא יורשה הנישום לצרפם בשלב הערעור.

את ההשגה יש להגיש בתוך 30 ימים מהיום שהשומה התקבלה בידי הנישום.

לאחר הגשת ההשגה המנומקת, יוזמן הנישום, באמצעות מייצגו, לדיון בעל פה במשרדי פקיד השומה.

גם שלב הדיונים הוא חשוב מאוד וניתן להעלות טענות נוספות או לחדד טענות שעלו בהשגה.

במידה והנישום ופקיד השומה הגיעו להסכמות בשלב ההשגה, תיחתם שומה בהסכם.

במידה והצדדים לא הגיעו להסכמות, אזי יוציא פקיד השומה שומה בצו, עליה ניתן לערער לבית המשפט המחוזי שבאזור שיפוטו נמצא משרד פקיד השומה.

מומלץ מאוד להיעזר כבר בשלב ההשגה בשירותי עורך-דין המתמחה בדיני המס, על מנת שידע לשמור על זכויותיכם ולהעלות את כל הטענות המשפטיות הרלוונטיות לעניין.

עורך דין מיסים מומחה

במשרדנו עורכי דין בעלי 20 שנות ניסיון בתחום דיני המס – פלילי ואזרחי. אנו דוגלים בליווי הלקוח באופן מוקפד, תוך הבנה היקפית של ההליך המשפטי – לרבות מתן דגש ותשומת לב להיבטים כלכליים ומיסויים, לצד חשיבה אסטרטגית לעניין ההשלכות הפליליות והאזרחיות של ההליך המשפטי בתחום דיני המס.

אנו מעניקים מעטפת משפטית מלאה בייצוג מול רשויות המס וכן בהליכים משפטיים בעבירות מיסוי וכלכלה מורכבות, חקירה במס הכנסה, חקירה במע"מ, הליכים מנהליים מול רשות המיסים, גילוי מרצון, הסדרי מס ושומות, כופר מס, וייצוג בבתי המשפט בכתבי אישום בתחום עבירות המס והצווארון הלבן.

  close button

  עו״ד אלעד רן

  השכלה

  תואר ראשון במשפטים (.LL.B)
  לימודי ראיית חשבון (B.A), אוניברסיטת בר אילן.

  ביוגרפיה

  עורך דין אלעד רן מומחה בדיני מיסים ומשפט פלילי, בדגש על עבירות צווארון לבן ופשיעה כלכלית.

  יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, בעברו תובע בפרקליטות מחוז מרכז וכן תובע ביחידת התביעות של משטרת ישראל. עורך דין אלעד רן עבד כעורך דין בפירמת רואי החשבון קסלמן וקסלמן (PWC) – במחלקת המיסים וכן, במשרד עורכי הדין אפרתי גלילי ושות׳.

  במהלך עבודתו למד לימודי ראיית חשבון באוניברסיטת בר אילן והינו בעל ידע וניסיון משפטי וחשבונאי כאחד.

  במהלך שנות עבודתו כעורך דין צבר ניסיון משפטי רב ומייצג, ביסודיות ובדיסקרטיות אנשי עסקים, אנשי ציבור, שרים, ראשי ערים, חברי כנסת, עובדי מדינה ועורכי דין בפני בתי המשפט ובפני טריבונאלים מנהליים ומשמעתיים. בכולם, תוך הקפדה על ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר ותוך מלחמה עיקשת על זכויות לקוחותיו. במהלך שנותיו, ייצג עו״ד אלעד רן בתיקים אשר זכו לסיקור תקשורתי נרחב, ביניהם תיק ״4000״ וכן תיקי דגל נוספים.

  עו״ד אלעד רן מכהן כחבר בועדות השונות בלשכת עורכי הדין:
  חבר ועדת איסור הלבנת הון בלשכת עורכי הדין בישראל.
  חבר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין בישראל.

  עורך דין אלעד רן מרצה בדיני מיסים ובתחומי המשפט הפלילי, בפורומים שונים, בפני עורכי דין, רואי חשבון ויועצי מס.

  תחומי עיסוק ראשיים

  מיסים
  עבירות צווארון לבן
  ליטיגציה פלילית
  ליטיגציה אזרחית

  פרטי קשר